SKĄD WZIĄĆ DODATKOWE PIENIĄDZE? CZĘŚĆ II

SKĄD WZIĄĆ DODATKOWE PIENIĄDZE? CZĘŚĆ II

DORABIANIE DLA 1 - SKĄD WZIĄĆ DODATKOWE PIENIĄDZE? CZĘŚĆ II

Jest to druga i zarazem ostatnia część niewielkiego cyklu, w którym dzielę się swoimi sprawdzonymi pomysłami, które pozwolą Wam na zarobienie dodatkowych pieniędzy (część pierwszą znajdziecie pod tym adresem).

PARTNER MERYTORYCZNY CYKLU:

getback 700x393 - SKĄD WZIĄĆ DODATKOWE PIENIĄDZE? CZĘŚĆ II

 

SPRZEDAWAJ SWÓJ CZAS – najcenniejszym zasobem na świecie jest dzisiaj czas, cenniejszym niż pieniądz. Ludzie często skarżą się na jego brak. Byliby skłonni zapłacić za to, by mieć go więcej. Wyjdź więc temu na przeciw przedstawiając im korzyści z delegowania części obowiązków Tobie, za niewielką opłatą. Do wyszukiwania swoich potencjalnych zleceniodawców możesz wykorzystywać bezpłatne narzędzie do monitorowania internetu, czyli Google Alerts (link).  Dla przykładu osobiście deleguję innej osobie proste zadania związane z blogiem takie jak m.in. działania marketingowe – w ten sposób mogę oddać się rzeczom ważniejszym, które tenże blog rozwijają (zmiana platformy, pozyskiwanie kolejnych partnerów, przygotowywanie nowych wpisów).

 

farmaceuci - SKĄD WZIĄĆ DODATKOWE PIENIĄDZE? CZĘŚĆ IIZARABIAJ NA POLECANIU – poświęciłem temu cały wpis, ale z racji tego, że czas płynie i zdobywam nowe doświadczenia, temat wymaga rozwinięcia. Zdobycie klienta bywa często bardzo drogie. Jeśli zaproponujesz dowolnej firmie, żeby zapłaciła Ci rozsądną (w Twojej ocenie) stawkę za przyprowadzenie klienta, który kupi jej towary lub usługi (a nie będzie nimi jedynie zainteresowany), na pewno się zgodzi. Sam, jako agent Generali, jestem tego żywym przykładem i co jakiś czas otrzymuję wynagrodzenie za polecenie. Ilekroć ktoś pyta mnie z kolei o dobrą firmę windykacyjną, polecam mu spółkę GetBack S.A., która zajmuje się zarządaniem wierzytelnościami. Jak możesz wykorzystać to w swoim najbliższym otoczeniu? Prawdopodobnie znasz jakiegoś grafika, webmastera, czy copywritera – stale jest duże zapotrzebowanie na te usługi. Nie trzeba nawet potencjalnych klientów znać osobiście, bo wystarczy śledzenie grup na Facebooku zaczynających się od „zlecę” i „praca dla (…)”.

 

POLEC 300x300 - SKĄD WZIĄĆ DODATKOWE PIENIĄDZE? CZĘŚĆ IIZOSTAŃ NETWORKEREM –  jest to doprowadzenie do stanu, w którym stajesz się znany z tego, że znasz innych. Ludzie zwracają się wtedy do Ciebie z pytaniem czy znasz kogoś, kto robi to, to i tamto. Taką sieć kontaktów zdobywa się, uczestnicząc w licznych spotkaniach networkingowych, będąc aktywnym w sieciach społecznościowych typu Goldenline czy Linked In, a także w grupach na Facebooku. Należy uczciwie przyznać, że to bardzo czasochłonna metoda, więc wymaga ogromnej cierpliwości. Mógłbym się o tym rozpisać bardzo szeroko, lecz nie chcę, by zdominowało to cały artykuł dlatego gorąco polecam lekturę o Grzegorzu Turniaku, który jest czołowym przedstawicielem polskiego networkingu. Znajomy (o imieniu Radek) otrzymał od swojego przyjaciela propozycję, że jeśli znajdzie mu pracownika na dane stanowisko (interesujące, z dobrą pensją i zaskakująco niskimi wymaganiami) to otrzyma jednorazowo wynagrodzenie. Radek mógł nie tylko przedstawić swoim słuchaczom świetną propozycję, ale jeszcze na tym zarobić – oto dość niedawny (w chwili, gdy pisze te słowa) przypadek networkingu.

 

SKILL - SKĄD WZIĄĆ DODATKOWE PIENIĄDZE? CZĘŚĆ IIPOZYSKAJ NOWE UMIEJETNOSCI I SPRZEDAWAJ  USŁUGI W TYM OBSZARZE  – za jakie umiejętności konkretnie otrzymujesz pieniądze? Jeśli zarabiasz, sprzedając WYŁĄCZNIE swój czas, to znaczy, że Twoje stanowisko może być zagrożone, bo wkrótce mogą wyprzeć Cię technologie. Sam prawie już nie korzystam z usług grafików, odkąd odkryłem proste narzędzie do tworzenia grafik jakim jest Canva. Webmasterzy również nie mają łatwego życia, bo dzięki narzędziom internetowym można dziś w kilka minut postawić strone nie mając żadnej wiedzy. Wykształć w sobie umiejętności, za które w chwili obecnej lub w przyszłości (na podstawie obserwacji najnowszych trendów) pracodawcy lub klienci będą gotowi zapłacić. Może pozwoli Ci to na razie „tylko” nieco dorobić, ale w przyszłości może uratować Ci skórę, gdy okaże się, że Twoich podstawowych umiejętności rynek już nie potrzebuje.

 

PROBLEM - SKĄD WZIĄĆ DODATKOWE PIENIĄDZE? CZĘŚĆ IIZNAJDUJ PROBLEMY I SPRZEDAWAJ ROZWIĄZANIA – wielokrotnie od osób wyjeżdżających do pracy za granicę usłyszałem, że mają duży kłopot z samodzielnym tłumaczeniem CV na język angielski. Poprosiłem więc moją Martę, która jest z zawodu nauczycielem angielskiego, o przygotowanie krótkiego tekstu, który ma takim ludziom pomóc. Na końcu artykułu o tworzeniu CV umieściła swój mail oraz informację, że w razie kłopotów można się do niej odpłatnie zgłaszać. Po dziś dzień otrzymuje stamtąd kolejne zlecenia. Możesz „nasłuchiwać” i reagować na tego typu problemy, wykorzystując narzędzia do monitorowania sieci, typu Monitori, Brand24 lub wspomniane wcześniej Google Alerts, a następnie sprzedawać rozwiązanie w postaci na przykład własnych usług.

 

BANK PROMO - SKĄD WZIĄĆ DODATKOWE PIENIĄDZE? CZĘŚĆ IIZARABIAJ NA PROMOCJACH BANKOWYCH – nie oszukujmy się; dziś KAŻDY MUSI mieć coś wspólnego z bankiem, bo chyba nikt nie wyobraża sobie już życia bez konta bankowego. Czemu by więc na tym nie zarobić? Zarabianie w ten sposób jest tematem całego mojego podcastu nagranego z człowiekiem stojącym za blogiem Bankobranie. Zawarłem tam ogólny zarys zarabiania na nich polegający na korzystaniu z promocji bankowych. Banki kuszą nas nagrodami rzeczowymi lub pieniędzmi za np. otwarcie nowego rachunku. Po spełnieniu warunków możemy po prostu odejść z zyskiem nie ponosząc przy tym żadnych konsekwencji. Rekordziści potrafią zarabiać w ten sposób do 300 – 400 złotych miesięcznie.

 

GIEŁDA - SKĄD WZIĄĆ DODATKOWE PIENIĄDZE? CZĘŚĆ IIKUPUJ TANIO, SPRZEDAWAJ DROGO – na targach miejskich ludzie sprzedają używane rzeczy za grosze, nie mając często pojęcia ile faktycznie są warte. Znam przypadki, gdy w ten sposób kupowano dzieła znanych malarzy, białe kruki i rzeczy, które powinny trafić do muzeów. Co więcej, sprawdziłem to w praktyce – samodzielnie pewnego dnia przyjechałem na taki targ w sobotę rano – faktycznie widywałem rzeczy, które potencjalnie mogły mieć naprawdę dużą wartość. Gdybym nie wiedział jak efektywniej wykorzystywać swój czas, to prawdopodobnie zaangażowałbym się w ten temat. Warto wykorzystać fakt, że ludzie bezustannie sprzedają przedmioty dużo poniżej ich wartości – rzecz tyczy się choćby części komputerowych, które u nich się kurzą i sprzedają je za ułamek ich faktycznej wartości. Kiedy sam sprzedawałem pojedyncze części swojego starego komputera, miałem mnóstwo propozycji typu „płacę natychmiast przyśpieszonym przelewem, proszę o numer konta” – najwyraźniej trafiałem na łowców okazji. Stań się takim łowcą. Co więcej, był czas, że bardzo tanio skupowałem używane gry planszowe (mocno przy tym negocjując, by zwiększyć potencjalną marżę), by później odsprzedać je z zyskiem.

 

ZARABIAJ DZIĘKI GIEŁDZIE – co prawda na szali stawiasz własne środki, ale jeśli rozumiesz, jak działa rynek, to jest bardzo prawdopodobne, że zarobisz. O absolutnych podstawach opowiada specjalnie nagrany na tę okazję odcinek podcastu z człowiekiem, który robi to już zawodowo. Kto wie – może giełda zaintryguje Cię na tyle, że stanie się Twoją pasją?

 

Projekt bez tytułu - SKĄD WZIĄĆ DODATKOWE PIENIĄDZE? CZĘŚĆ IISTWÓRZ PORTAL TEMATYCZNY – tyle mówi się o zakładaniu bloga w kontekście zarabiania, a tymczasem bywa tak, że te blogi przekształcają się w portale (dobrym przykładem są dwa najbardziej znane polskie serwisy technologiczne – Antyweb i Spidersweb). Jeszcze inni od razu startują z portalem i pełnoprawną redakcją. Swego czasu przeprowadziłem rozmowę z 17-letnim przedsiębiorcą, który zaczął swoją przygodę od portalu całkiem skutecznie na nim zarabiając.

Pamiętajcie, że wpis zawdzięczacie firmie GETBACK. Wspólnie mamy nadzieję pomóc wam w ciągłym powiększaniu waszego budżetu domowego, by nigdy więcej brak pieniędzy nie był zmartwieniem!

getback 700x393 - SKĄD WZIĄĆ DODATKOWE PIENIĄDZE? CZĘŚĆ II