JAK INWESTOWAĆ PIENIĄDZE w PLATFORMIE INWESTYCYJNEJ NNTFI 24

invest - JAK INWESTOWAĆ PIENIĄDZE w PLATFORMIE INWESTYCYJNEJ NNTFI 24

 

Jak powszechnie wiadomo, skarpeta nie jest oprocentowana i trzymanie w niej pieniędzy (za sprawą inflacji) nie jest najlepszym pomysłem na zarządzanie pieniędzmi. Konto oszczędnościowe i lokaty są sensowniejszą opcją … o ile nie mamy lepszego pomysłu. Niby jakoś tam pracują, ale dobre oprocentowanie trwa tylko przez okres promocyjny. Często należy spełniać też jakieś dodatkowe warunki i chcąc maksymalizować zysk, musimy z pieniędzmi migrować od banku do banku. Niektórzy powiedzą, że można też inwestować w mieszkania, ale umówmy się – niewielu ma możliwości i odwagę, aby się na to porwać. Są też platformy inwestycyjne takie jak NN TFI24, którą w ramach współpracy z NN Investment Partners dla was testuję. Bo wiecie … czasem dostaję pytania w co inwestować

Jeśli jednak podobnie jak ja uważasz, że na lokatach zarabia tylko bank to testowane przeze mnie rozwiązanie może okazać się dla ciebie sensowną alternatywą. Samo zajrzenie do opisywanej przeze mnie platformy nic nie kosztuje, dlatego zachęcam cię do wejścia tam poprzez poniższy obrazek.

Inwestować w ramach NN TFI 24 można w:

a] Fundusze inwestycyjne – w dużym uproszczeniu to po prostu czyste inwestowanie.

b] IKE – indywidualne konto emerytalne, które przy wypłacie zgromadzonych środków po 60 roku życia pozwala całkowicie uniknąć 19% podatku Belki od zysku. Jest ograniczenie co do wysokości wpłaty w jednym roku kalendarzowym i w 2017 można odłożyć w ten sposób maksymalnie 12789 złotych.

c] IKZE – indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego. Zgromadzone na tym środki możemy odliczyć od podatku dochodowego (pod warunkiem, że wyciągniemy te środki po 65 roku życia). Podobnie jak przy IKE jest ograniczenie co do wysokości wpłaty w jednym roku kalendarzowym i w 2017 można odłożyć w ten sposób maksymalnie 5115,60 złotych. Bardzo lubię IKZE, bo ulga podatkowa jest gwarantowana, więc zysk jest wymierny.

PROCES ZAKŁADANIA:

Nie nastręcza absolutnie żadnych problemów, a co ważniejsze, nawet nie musisz odchodzić od komputera. Jest to duża wygoda w porównaniu choćby do zakładania konta bankowego przez internet – nie musisz czekać na wizytę kuriera, który potwierdzi twoją tożsamość i odbierze podpisaną umowę. Fenomenalną sprawą jest fakt, że jeszcze przed faktyczną rejestracją platforma ułatwia ci stawianie pierwszych kroków. Na wszystkie swoje logowania tylko raz miałem dziwną sytuację, w której hasło było rzekomo niepoprawne (jestem na więcej niż 100% przekonany, że wpisywałem je poprawne) i zablokowało mi dostęp do konta. Kontakt z infolinią szybko naprawił sprawę i wysłano mi dzień później smsem nowe dane do logowania. Od tego momentu wszystko przebiegało już bez absolutnie żadnych problemów.

 

Na każdym kroku czekają cię wyjaśnienia co z czego wynika, czym się kierować, co jest czym i dlaczego. Nie zmienia to faktu, że inwestować trzeba umieć, ale doceniam fakt, że platforma próbuje nam to ułatwić. Jeszcze w tym samym menu zyskujemy możliwość nabywania funduszy. Do wyboru mamy kilkadziesiąt – od mało ryzykownych, po takie, które drastycznie zmieniają swoją wartość w krótkich odstępach czasu. Zobaczysz je wszystkie po kliknięciu w poniższy obrazek:

 

notowania - JAK INWESTOWAĆ PIENIĄDZE w PLATFORMIE INWESTYCYJNEJ NNTFI 24

 

Na początek zainwestowałem 300 złotych w mało ryzykowny fundusz o nazwie NN Gotówkowy, aby mieć czas na oswojenie się z systemem. Rozważam też inwestycję w obligacje korporacyjne. Lubię drobne detale, więc taki szczegół na etapie rejestracji jak zaznaczanie w każdym kolejnym mailu na jakim etapie się znajdujemy cieszy:

 

2 4 - JAK INWESTOWAĆ PIENIĄDZE w PLATFORMIE INWESTYCYJNEJ NNTFI 24

 

Księgowanie trwało u mnie około dwóch dni roboczych. Przyzwyczaiłem się do tego, że w instytucjach finansowych zawsze trwa to dłużej niż normalnie, ale ciebie lojalnie ostrzegam, że musisz o tym pamiętać. W momencie, gdy środki zostaną zaksięgowane otrzymasz maila ze stosownym powiadomieniem. Wracając do mojego funduszu gotówkowego, który zaprzęgnąłem do pracy to wygląda on tak:

 

nn gotówkowy - JAK INWESTOWAĆ PIENIĄDZE w PLATFORMIE INWESTYCYJNEJ NNTFI 24

Miałem wcześniej możliwość jego szczegółowej analizy – podobnie jak każdego innego funduszu. Każdy ma własną, która jest aktualizowana na bieżąco. Wybrany przeze mnie wyglądał na dzień zakupu tak jak widzicie poniżej. Doceniam, że można sprawdzić rzeczy takie jak:

 

+ Komu jest dedykowany (jesteśmy informowani, że dany fundusz jest raczej długoterminowy / krótkoterminowy i jaki jest poziom ryzyka)

+ Sprawdzić historyczne notowania z dokładnością co do jednego dnia

+ W co inwestuje fundusz oraz komentarz osoby nim zarządzającej (wiem komu w pewnym sensie powierzam moje pieniądze, a liczba lat spędzonych w branży jest miłym akcentem)

 

3 1 - JAK INWESTOWAĆ PIENIĄDZE w PLATFORMIE INWESTYCYJNEJ NNTFI 24 nn gotówkowy - JAK INWESTOWAĆ PIENIĄDZE w PLATFORMIE INWESTYCYJNEJ NNTFI 24

NABYWANIE i ZBYWANIE FUNDUSZY:

Minimalna kwota za którą chcemy nabyć jednostki wynosi obecnie 200 złotych. Uważam, że mało to elastyczne i zapewne kilku osobom może to przeszkadzać, ale z drugiej strony wiem też, że raczej nie będzie wielu osób, które będą chciały inwestować w więcej niż 3-4 fundusze jednocześnie. Dokupowanie funduszy w ramach już posiadanego ma już niższy limit zaczynający się od 50 złotych. Wszystkie transakcje (kupno / sprzedaż) potwierdzasz otrzymywanym smsem kodem. Nawet zwykłe potwierdzenie emailowe nie zdradzi bez odpowiednich informacji w co i ile zainwestowałeś:

 

3 2 - JAK INWESTOWAĆ PIENIĄDZE w PLATFORMIE INWESTYCYJNEJ NNTFI 24

 

 

4 1 - JAK INWESTOWAĆ PIENIĄDZE w PLATFORMIE INWESTYCYJNEJ NNTFI 24

 

Sam proces sprzedaży jednostek funduszy jest również bardzo prosty. Wskazujesz jaką SUMĘ chcesz odzyskać, a na przelew firma ma to 7 dni roboczych (w moim przypadku na potrzeby testów trwało to niecałe 3 dni). Znów odniosę się do produktów inwestycyjnych, które znam, czyli ubezpieczeniowych i w nich mają z kolei okres do nawet jednego miesiąca.

 

PODSUMOWANIE:

Muszę pochwalić NN TFI 24 za przejrzystość i wygodę. Rejestracja jest zaskakująco szybka – nie muszę czekać, aż stawi się do mnie kurier, który stwierdzi moją tożsamość i konto założyłem jeszcze tego samego dnia. Nawigowanie nie sprawia żadnych problemów i nawet początkujących prowadzi za rękę nie zostawiając im jakiegokolwiek pola do domysłów. Czuję się uczciwie traktowany, bo koszty zarządzania są niewielkie, serwis jest przyjemny dla oka, nie wymusza się na mnie regularnego inwestowania (mogę wrzucać kiedy chcę i ilę chcę). Fakt, że wiem kto zarządza jakim funduszem sprawia, że czuję się pewniej, bo nie jest to jakaś anonimowa osoba. IKE i IKZE można otwierać bez dodatkowych wymogów jakie stawiają przed tobą firmy ubezpieczeniowe (wymagają do tego polisy) i banki. Najlepszą rekomendacją będzie chyba to, że miałem tylko przetestować platformę i podzielić się wrażeniami z wami, a zostanę jej klientem 🙂