JAK ZARABIAĆ NA BLOGU?

blogging for money 300x169 - JAK ZARABIAĆ NA BLOGU?Do tego, że można na nich zarabiać, nikogo chyba przekonywać nie muszę. Dla wielu zarabianie na blogu wydaje się być oddalone o lata świetlne i często kojarzy się z pisaniem aż do momentu, gdy zgłoszą do się do nas reklamodawcy. Do tej chwili wytrzymuje jednak tylko promil spośród tysięcy, u których zakładka współpraca i warunki pojawiły się jeszcze przed pierwszym wpisem.

Na przeciwstawnym biegunie mamy do czynienia zaś z blogami informującymi o tym, jak lada moment zaczniesz zarabiać kilka tysięcy miesięcznie dłubiąc w nosie. Wystarczy, że kupisz kurs albo podasz email, a świat padnie przed tobą na kolana. Używają języka korzyści i faktem jest, że doszlifowali go do mistrzostwa. Poniżej zamieszczam bannery, za którymi z dużą dozą prawdopodobieństwa kryją się systemy MLM. O nich będzie mowa w innym wpisie, ale tymczasem odradzam wszystkim spragnionym dużych pieniędzy brania udziału w czymkolwiek, co wymaga twojego wkładu finansowego – nie tędy droga!

Mamy też blogi kuszące nas „dobrą treścią”, a nastawione w rzeczywistości na sprzedaż ci kursu, który nauczy jak zarabiać na blogu. Nie mam o nich złego zdania [wręcz przeciwnie, bo np. Piotr Majewski wie o czym mówi, a blog szalenie przypadł mi do gustu]. Po co ci to wszystko pokazuję? Chcę cię przestrzec, aby nie iść w tę stronę. Osobiście wychodzę z założenia, że do sprzedaży czegokolwiek na blogu potrzebuję zaufania. Stworzenie bloga, odrobienie pracy domowej z SEO, sztuczne napędzanie ruchu i wszelkie sztuczki być może sprawią, że będziesz miał ruch – a może nawet sprzedaż. Ale czy w życiu osobistym kupiłbyś cokolwiek od człowieka, któremu nie ufasz? Wyobraź sobie sytuację, że właśnie odebrałeś telefon z zastrzeżonego numeru od kogoś, kto mówi, że ma najlepszy produkt na świecie, który koniecznie MUSISZ kupić. Kupujesz?

JAK WIĘC MONETYZOWAĆ BLOG?

Korzystając z linków afiliacyjnych [na niebiesko zaznaczyłem linki afiliacyjne] – robią to już również duzi blogerzy  tworząc np. katalogi świąteczne, albo mniejsi jak Asia na blogu Prezentuję PrezentyW Polsce pisuje się blogi o niezliczonej ilości tematów, stąd właśnie pomysł, aby przygotować dla wszystkich zainteresowanych ów spis programów afiliacyjnych. Bez zbędnej zwłoki zaczynamy:

Programy dla branży finansowej – do wyboru, do koloru. Odnoszę wrażenie, że na tych produktach opiera się większość programów afiliacyjnych. Są z tego najwyższe prowizje [zwłaszcza przy sprzedaży kredytów hipotecznych], a przy tym panuje mnogość produktów [konta osobiste i firmowe, lokaty, kredyty i pożyczki itd.]. Osobiście korzystam z tego programu. Niektóre banki, tak jak np. Mbank, umożliwiają polecanie ich produktów z pomięciem programów afiliacyjnych.

Elektronika / technologiaw programie partnerskim Ceneo istnieje możliwość polecania swoim klientom konkretnej kategorii produktów, a w tym m.in. artykułów elektronicznych / RTV / AGD. W sieci Comperia Lead znajdziemy m.in. Play, T-Mobile, Virgin Mobile. Inne programy / produkty znajdziesz również w sieci WebePartners.

Blogi o dzieciachprogram partnerski Ceneo, indywidualne programy sklepów jak np. Drewniaczek.eu, WebePartners.

Blog o grach – godny polecenia i pewny [sam korzystałem] jest Funhub [zawiera linki afiliacyjne do gier online]. Jeśli celujesz w gry komputerowe i konsolowe, znów polecę Ceneo :> 

Blogi o marketingu – w zasadzie w tej chwili przychodzą mi do głowy dwa programy do email marketingu: Freshmail oraz Getresponse. Opisałem je szerzej w tym miejscu, więc zainteresowanych zachęcam do lektury mojego opisu. Każdy zakup z naszego polecenia przynosi nam 33% od ceny dla klienta, a ponadto mamy do czynienia z programem drugiego stopnia [czyli sami możemy budować naszą sieć partnerów].

Blogi fotograficznepolecanie artykułów fotograficznych w Ceneo, sprzedaż zdjęć na Fotolia.pl.

Kulinaria klasycznie Ceneo [polecanie artykułów kuchennych itd.], PP Pizza Portal.pl.

Sport – bardzo szerokie pojęcie, bo zmieścić można tu dziesiątki dyscyplin i form aktywności fizycznej. Klasycznie Ceneo, Bet at home [zakłady sportowe], PP Sporti.pl.

Wnętrza / dom – w Webepartners znajdziesz sklepy poświęcone tej tematyce, a w Ceneo stosowne produkty.

Lifestyle Ceneo, Netsales, Webepartners, Salesmedia.

Zdrowie – Ceneo, Netsales, Webepartners, Salesmedia, Cash in Pills, Nutri Profits, Feromony, Intymność, Spirulina.

Książki – w pierwszej kolejności SalesmediaCeneo, Netsales, WebepartnersAds4Books, Złote MyśliTrade Doubler, program partnerski Helion.

Moda CeneoNetsales, Webepartners, Salesmedia.

Uroda Nutiprofits, Ladymakeup, Archipelag Piękna, Moncredo, Biolander i wiele innych 🙂 Oczywiście standardowo: Ceneo, Netsales, Webepartners, Salesmedia.

Podróże – możliwe jest polecanie indywidualnych hoteli [np. sieć Accor], albo przystąpienie do agregatora z programami partnerskimi jak rezerwuje.pl, czy też HRS. Najpopularniejsze są jednak w mojej ocenie porównywarki lotów i polecanie swoim czytelnikom świetnych promocji. Są to PP, takie jak EskySky4Fly.

Edukacja Złote Myśli oferują książki o rozwoju osobistym, Ekademia pozwoli ci sprzedawać własne kursy albo polecać już istniejące. Interkursy również o tym traktuje, ale jest bardziej elastyczny.

Motoryzacja – program partnerski znajdziesz tutaj [ale zalecam ostrożność, gdyż sprawia wrażenie mało profesjonalnego]. W tym programie możesz promować m.in. kredyty samochodowe, a tutaj znajdziesz m.in. jazdy próbne. Oferta dla blogów motoryzacyjnych nie jest jeszcze tak bogata jak w przypadku np. branży finansowej.

NA CZYM MOŻNA JESZCZE ZARABIAĆ? 

Konsultacje – dzielę się odpłatnie z czytelnikami moją wiedzą, którą gromadziłem na przestrzeni lat. Myślę, że błędem wielu blogów jest fakt, że taka zakładka się nie pojawia, a przecież każdy z nas ma pewne umiejętności, za które ktoś byłby skłonny zapłacić. Podałem siebie, ale podam też Aleksandrę prowadzącą Perfect Wedding. Nie trzeba długo szukać, aby znaleźć tę zakładkę. Oczywiście są branże, które umożliwiają konsultacje online :] Dodam, że korzystałbym chętnie w ten sposób z wiedzy prawnika / urzędniczki urzędu skarbowego [aby być na czasie z przepisami] / urzędnika ZUS / szybkiego tłumaczenia na angielski. Nigdy nie wiesz ktoś nie zechciałby skorzystać akurat z twoich usług. Wrzuć stosowną notkę na blogu, utwórz zakładkę i czekaj.

 

Sprzedaż własnego produktu – staje się to bardzo popularnym trendem u popularnych blogerów. Tak, książki są wspaniałym źródłem dochodu, bo pracują dla nas cały czas – zwłaszcza jeśli treści w nich zawarte nie przedawniają się, albo robią to w sposób nieznaczny. Wzorem np. Macieja Samcika z bloga „Subiektywnie o finansach” możesz informować o swoich książkach w każdym wpisie (patrz po lewej). Albo wszystkim innym co sprzedajesz, bo jeszcze inne osoby zakładają np. sklepy internetowe. Nie ma ukrywać faktu, że nasza popularność sprzyja sprzedaży. I właśnie tą kolejnością należy się kierować, choć słyszałem od znanego amerykańskiego blogera [nie każcie mi sobie przypominać jego imienia] słyszałem, że dobrą praktyką jest też sprzedaż od pierwszego dnia. Można i tak.

Google Adsense – osobiście nie jestem przekonany, ale wiem, że są takie blogi jak np. biznesowe info, które potrafią to monetyzować. Dlaczego unikam? Ponieważ dużo słyszałem o problemach związanych z tym jak kategorycznie podchodzi samo Google do np. klikania w reklamy, blokowania takich podejrzanych kliknięć etc. Oczywiście wiem o osobach takich jak ta, które potrafią zamieniać to w złoto. Lepiej wyjaśni wam to Marcin z Like-A-Geek. Osobiście mam złe doświadczenia, bo zostałem zablokowany za nieprawidłowe kliknięcia nie wynikające z mojej winy, ale czynnika osoby trzeciej [internautów] na który to nie mam wpływu. Są oczywiście programy działające analogicznie do Adsense, ale zdążyłem się zrazić już do tej formy, więc z obowiązku wymienię tylko nazwę: Adkontekst.

Publikacja wpisów sponsorowanych – odpowiada za to Whitepress. Zajrzyjcie, dowiedzcie się więcej.

Inna forma reklamy – może to być Adtaily [korzystałem, polecam, opiszę o tym szerzej przy innej okazji], Ceneo, a dodatkowe znajdziecie tutaj [baza jest aktualizowana na bieżąco].

Promocja twojej własnej osoby – jesteś grafikiem? Możesz wziąć przykład z Zucha. Nawiązywane kontakty to zawsze świetna sprawa. W ten sposób swoje usługi poleca również Wojciech z bloga Prakreacja.

Polecenia – dogadaj się z np. webmasterem i oferuj jego usługi w zamian za prowizje. Inny przykład jaki przychodzi mi do głowy to blog finansowy i kierowanie czytelników do zaprzyjaźnionego doradcy finansowego. Osobiście polecam tylko te osoby z którym sam korzystam i jestem z nich szalenie zadowolony.

Współpraca z firmami [w zasadzie wymieniłem to jako ostatnie, bo jest tak oczywiste] – u Michała Szafrańskiego znajdziesz bardzo przydatny materiał podsumowujący współpracę. Kilka słów na ten temat powiedział również Maciek Budzich. Jesteście ciekawi jak blogerzy są dobierani do współpracy? O współpracy napisał także Brief [a konkretniej przygotował ikonografikę].

Wsparcie swojego biznesu – słynny content marketing pomaga w zainteresowaniu własnym produktem. Jeśli posiadasz własną firmę / produkty to jesteś odbiorcą tego podcastu.

Prowadzenie szkoleń internetowychtutaj w języku angielskim odsłuchacie podcastu poświęconego osobie, która świetnie zarabia sprzedając bilety na szkolenia internetowe.

 

Donacja – … Trudny to zaplanowania zarobek, ale nigdy nie wiesz, kiedy ktoś będzie miał lepszy dzień i zechce się podzielić swoim bogactwem 🙂 Patrz przypadek rozdawania setek tysięcy dolarów na platformie Twitch. Być może warto zamieścić link do swojego konta paypal, aby zdać się na łut szczęścia, albo efekt skali [na kilka tysięcy czytelników na pewno znajdzie się kilku, którzy zechcą nas wesprzeć].