RECENZJE KSIĄŻEK BIZNESOWYCH I OKOŁOBIZNESOWYCH #7

1 1 - RECENZJE KSIĄŻEK BIZNESOWYCH I OKOŁOBIZNESOWYCH #7

Możesz śmiało popełniać błędy i obcierać sobie kolana próbując coś zrobić samodzielnie. Latami dochodzić do pewnych spostrzeżeń lub przeżyć życie dochodząc do wniosku, że jest się po prostu … głupim. Można też wreszcie skorzystać ze skarbnicy wiedzy jaką są książki. Wykorzystać fakt, że ich autorzy latami gromadzili doświadczenia, których esencję przekazują nam w pigułce. Dlatego je uwielbiam i przedstawiam pozycje, które ostatnimi czasy miałem przyjemność (lub nieprzyjemność) czytać.

 

ograna 210x300 - RECENZJE KSIĄŻEK BIZNESOWYCH I OKOŁOBIZNESOWYCH #7Ogarnąć nawyki, Jak zastosować mechanizmy gier w procesie zmiany osobistej, Jadwiga Korzeniewska

Co prawda przyzwyczajenie się do poczucia humoru autorki trwało chwilę, ale dość szybko zacząłem je rozumieć i nawet od czasu do czasu się uśmiechnąłem. Dzięki temu książkę czyta się lekko i przyjemnie, a przy tym wyjaśnia od strony naukowej skąd w zasadzie biorą się nawyki. Już sama ta wiedza pozwala skuteczniej bezmyślnie unikać tych złych lub ewentualnie poddawać im się świadomie. Podejście do zmiany złych nawyków proponuje w formie grywalizacji, czyli nadanie procesowi formy gry. Proponuje na przykład zbieranie gwiazdek na specjalnej tablicy, albo przyznawanie sobie punktów, które możemy wymieniać na nagrody. Podejrzewam, bo jeszcze tej metody nie stosowałem, że zapewnia faktycznie dużo lepsze efekty od zwykłego „muszę, bo tak będzie lepiej”. Wystarczy spojrzeć na grającą społeczność i jak dużą wagę przywiązują do tzw. „achievementów”, czyli listy wirtualnych osiągnęć. Zdobycie wszystkich bywa szalenie karkołomnym zadaniem, nic z ich realizacji nie otrzymują, a mimo to je wykonują. Gorąco polecam, bo inwestycja w dobre nawyki zwraca się przez całe życie.

 

nie tłumacz się działaj 210x300 - RECENZJE KSIĄŻEK BIZNESOWYCH I OKOŁOBIZNESOWYCH #7Nie tłumacz się, działaj! Brian Tracy

Jest to już (jeśli mnie pamięć nie myli) piąta pozycja tego autora, którą czytam. Brian Tracy ma dar przekazywania swojej wiedzy prostymi słowami, które do mnie trafiają. Nie nadbudowuje swoich myśli zbędną otoczką – jest konkretnie i przejrzyjście. Nie ma tu tylko jednej idei, która jest rozwleczona przez całą lekturę – niemal każda strona obfituje w celne spostrzeżenia. Motywem przewodnim całej pozycji jest samodyscyplina. Stosowana może dać fenomenalne efekty, choć nie brakuje też kwestii uduchowienia cię i uczynienia bardziej szczęśliwym. Co prawda niektóre myśli powtarzają się z innych książek Briana, a także sporą część poświęca sprzedaży (co nie do każdego trafi, bo nie musi go interesować ta branża), ale i tak jest pozycją do której na pewno jeszcze raz wrócę, aby utrwalić sobie myśli Tracyego.

 

kocia sprzedaż 210x300 - RECENZJE KSIĄŻEK BIZNESOWYCH I OKOŁOBIZNESOWYCH #7Kocia Sprzedaż, Arkadiusz Bednarski

Nie mogę nie wspomnieć, że zamówiłem tę pozycję właśnie ze względu na fakt, że uwielbiam koty (psy zresztą też) i byłem ciekaw autor jak chciał wpleść koty w książce o sprzedaży. Tutaj mam pierwszą obiekcję do tej pozycji – wtrącenia o kotach są zrobione na siłę i nie nie przypadlo mi to do gustu. Sama treść nie wybija się ponad przeciętność – jest tu dużo teorii pokroju rozróżniania na typy osobowości, które trudno wykorzystać w praktyce. Nie zgadzam się też z autorem w wielu innych sprawach (nie tylko sprzedażowych), a przez to odbiór był tym trudniejszy. Jeśli będzie naszą pierwszą książką na temat sprzedaży to ma szansę przypaść ci do gustu. Dla mnie nie wniosła jednak nic nowego i mówiąc szczerze nieco znudziła.

 

 

filsuk 210x300 - RECENZJE KSIĄŻEK BIZNESOWYCH I OKOŁOBIZNESOWYCH #7Fuck It

Czytam opis książki w sklepie – wygląda obiecująco, więc zamawiam. Oczami wyobraźni widzę lekturę, która pomoże przestać mi się martwić drobnostkami, które zaprzątają niekiedy mój umysł. Dociera wreszcie. Wstęp jest co najmniej dziwny, ale najwyraźniej autor ma to głęboko w poważaniu – tak jak jest to zresztą ujęte w tytule. Tymczasem zobaczyłem to:

 

 

 

 

1 2 300x169 - RECENZJE KSIĄŻEK BIZNESOWYCH I OKOŁOBIZNESOWYCH #7

 

2 300x169 - RECENZJE KSIĄŻEK BIZNESOWYCH I OKOŁOBIZNESOWYCH #7

 

Nie przecierajcie oczu – tak mniej więcej wygląda każda strona. Nie wiem, czy to ja popełniłem błąd, bo nie sprawdziłem wcześniej recenzji (nie czytam ich, aby zachować czysty umysł), czy też opis tej książki nie ostrzega z czym będziemy się mierzyć. Zapewne domyślasz się, że nie mogę tego polecić jako lektury. Jest to co najwyżej kosztujący kilkadziesiąt złotych żart.

 

Umawianie Spotkań, umawianie spotkań 210x300 - RECENZJE KSIĄŻEK BIZNESOWYCH I OKOŁOBIZNESOWYCH #7Katarzyn Książkiewicz i Łukasz Jasiński

Zacznę prosto z mostu – mam względem niej mieszane uczucia. Merytorycznie jest dobra i spełnia swoją rolę. Jej najważniejszy przekaz, czyli spontaniczna rozmowa bez skryptu jak człowiek z człowiekiem, jest podkreślana na każdym kroku. Inna sprawa, że klienta po drugiej stronie słuchawki traktuje jak obiekt, który trzeba zmusić do spotkania za wszelką cenę. Zręcznie wymijać jego odmowę i podać mu wyświechtaną, powtarzaną przez każdego telemarketera frazę:

– Czy woli pan wtorek o 15:00, czy środę o 13:00?

Nikt nie mówi o tym głośno, ale jest tu pełno sztuczek i form manipulacji. Jeśli w swojej pracy nie chcesz być etyczny, ale skuteczny – jest to książka dla ciebie. Stąd właśnie te mieszane uczucia, bo mogłaby pokazać telemarketerom nową drogę, która polega na zrozumieniu klienta. Poszli zupełnie inną ścieżkę.

 

zarabiaj tyle ile - RECENZJE KSIĄŻEK BIZNESOWYCH I OKOŁOBIZNESOWYCH #7Zarabiaj tyle ile jesteś wart, Brian Tracy

Wciąż jestem pod ogromnym wrażeniem tego jak Brian Tracy potrafi formułować myśli. Mimo, że jest rodowitym Amerykaninem unika typowego dla swoich rodaków lania wody. W zasadzie każda strona naszpikowana jest celnymi uwagami – dlatego właśnie przeczytałem już chyba każdą jego pozycję. Jest to książka motywacyjna, więc oczekujcie dużej dawki energii i zmiany sposobu myślenia. Naprawdę żałuję, że nie wpadła w moje ręce, gdy zaczynałem karierę zawodową. Mógłbym wtedy lepiej kierować swoimi działaniami tak, aby rozwijać się szybciej. Byłaby też niezwykle przydatna w chwilach, gdy zmuszony byłem szukać pracy. Znajdziesz tu wskazówki dotyczące dobrego nastawienia takich jak m.in:

+ Nigdy nie jesteś bezrobotny. Twoją pracą w chwili, gdy nie jesteś zatrudniony, jest szukanie nowego stanowiska. Rano powinno się wstawać jak do pracy, ubierać jak do pracy i rozpoczynać pracę polegającą na poszukiwaniu stanowiska.

+ Wspomina, aby z każdych zarobionych sześciu złotych złotówkę przeznaczać na rozwój: lepsze ubrania, kursy, szkolenia

+ Słusznie prawi mówiąc, że uczymy się naszej pracy w ciągu pierwszego roku – później ten rozwój zanika, albo jest znikomy. Należy bezustannie się rozwijać w swojej dziedzinie.

Jest to świetna pozycja dla tych, którzy chcą rozwijać się w pracy etatowej, bo większość treści jest kierowana właśnie do nich. Powinna być rozdawana wszystkim osobom bezrobotnym.

 

siła stresu 210x300 - RECENZJE KSIĄŻEK BIZNESOWYCH I OKOŁOBIZNESOWYCH #7Siła stresu, Kelly McGonigal

Mam ogromny problem ze stresem. Otóż w chwili, gdy się u mnie pojawia, nie potrafię myśleć trzeźwo. Popełniam wtedy głupie błędy, a w efekcie stresuję się jeszcze bardziej. Zamówiłem tę pozycję z nadzieją, że uda mi się go ze swojego życia wyeliminować, albo przynajmniej ograniczyć. Miałem duże oczekiwania, ale okazało się, że otrzymałem … opracowanie naukowe tematu stresu. Przypomina czytanie pracy dyplomowej osoby, która stara się udowodnić postawioną tezę. W tym celu opisuje założenia teoretyczne, przytacza badania naukowe i efekty badań. Jestem nieco rozwydrzony przez klasyczne książki motywacyjne i oczekuję, że wiedza będzie mi przekazywana w lekkiej formie. Ta książka nie jest zła, ale mojego życia nie zmieniła.

 

myśl i bogać się 210x300 - RECENZJE KSIĄŻEK BIZNESOWYCH I OKOŁOBIZNESOWYCH #7Myśl i Bogać się, Napolen Hill

Słyszałem, że ta książka to prawdziwy klasyk. Kiedy jednak natrafiłem poniższy cytat odruchowo spojrzałem na datę publikacji pierwszego wydania:

Darby także się zastanowił. Po raz pierwszy w życiu zobaczył, jak kolorowe dziecko z premedytacją ujarzmiło białego dorosłego człowieka (…)

Momentalnie zastanowiłem się kto jeszcze używa takich zwrotów jak „kolorowy”. Wszystko stało się jasne z chwilą, gdy spojrzałem na rok wydania – to rok 1937. Dlatego opisywane są tu przypadki Henryego Forda, Thomasa Edisona, Abrahama Lincolna. Całość pisana jest staromodnym językiem, pełnym odwołań do pana Boga i tego, że trzeba być silnym w wierze. Miałem więc pierwotnie opory przy pierwszych stronach – zwłaszcza, że sam wstęp to kilkanaście stron, w którym autor sam zachwala swoją książkę i co rusz mówi, że lektura tej książki uczyni cię człowiekiem sukcesu. Na szczęście dalej jest już tylko lepiej. „Myśl i bogać się” to pierwowzór dla innych książek auto-motywacyjnych i rozwoju osobistego. W tamtym okresie na pewno miała gigantyczny wpływ na wiele istnień, bo nawet dziś się nawet broni. Uczy o potędze autosugestii, pokazuje korzyści z planowania, jak znajdować mentorów.

 

pozytywne myslenie kluczem do sukcesu b iext38735040 210x300 - RECENZJE KSIĄŻEK BIZNESOWYCH I OKOŁOBIZNESOWYCH #7Pozytywne myślenie kluczem do sukcesu, Napoleon Hill i W.Clement Stone 

Można to traktować jako kontynuację „Myśl i bogać się”. Tym razem skupia się, jak sam tytuł wskazuje, na pozytywnym myśleniu – pokroju tego, żeby dla nas szklanka zawsze była do połowy pełna. Autor nie szczędził przykładów, które mają udowadniać korzystny wpływ entuzjastycznego myślenia na nasze życia. Może się tak dziać z prostego powodu – zaczynamy działać nie myśląc o ewentualnej porażce. Pracuję na co dzień w sprzedaży i w większość moich działań wpisana jest porażka. Stale spotykam się ze słowem nie jesteśmy zainteresowani, ale wiem, że w końcu co któraś transakcja się powiedzie – jest to często kwestia wytrwałości. Gdybym wychodził z założenia, że większość mojej pracy jest pozbawiona sensu, musiałbym czym prędzej zmienić zawód. Pozytywne myślenie pozwala mi realizować nowe projekty nie obawiając się, że stracę czas, kontaktować z nowymi klientami nie obawiając się odmowy.

 

Jeśli szukasz więcej książek znajdziesz je w mojej biblioteczce. Są tam WYŁĄCZNIE najlepsze pozycje! 🙂