ROZWÓJ OSOBISTY – KSIĄŻKI, KTÓRE WARTO PRZECZYTAĆ

12155577156 aea629e32d c - ROZWÓJ OSOBISTY - KSIĄŻKI, KTÓRE WARTO PRZECZYTAĆ

Bardzo dużo czytam i regularnie pokazuję to zarówno na swoim prywatnym profilu jak i fanpage’u bloga. Wynika to z faktu, że zachłysnąłem się możliwością bazowania na cudzych doświadczeniach do których samodzielnie dochodziłbym (jeśli w ogóle by mi się to udało …) latami. Nie przesadzę, jeśli powiem, że aktywnie kształtują mnie one jako człowieka. Nie będę tutaj jednak wymieniał w jakich sferach się zmieniłem, ale powiem tylko – nim przejdę dalej – abyś nie szukał wymówek, że cię na takie książki nie stać. Znajdziesz je w bibliotekach, ja korzystam także z zasobów olsztyńskiego biura coworkingowego, a wreszcie poniższe pozycje otrzymałem do recenzji od wydawnictwa MT Biznes. Więcej książek znajdziecie w mojej biblioteczce.

wybierz siebie 8872 - ROZWÓJ OSOBISTY - KSIĄŻKI, KTÓRE WARTO PRZECZYTAĆ

Wybierz siebie, James Altucher – do samego końca lektury miałem nadzieję, że będę w stanie ubrać w słowa to, co autor próbuje przekazać. Tytuł książki sugeruje jakoby próbował pomóc zarobić mi miliony i spełniać swoje marzenia. Bardziej jednak miałem wrażenie, jakbym dostał się do głowy autora i słuchał potoku jego myśli. W jednej chwili mówi coś o prowadzeniu firmy, aby chwilę później stwierdzić, że należy często spacerować. Jedne wskazówki doceniałem, podczas gdy inne traktowałem z przymrużeniem oka. Autor usilnie stara się podrzucać nam cenne porady mające uczynić nas szczęśliwymi i ta właśnie treść dominuje w książce. Spójrzcie zresztą na zdjęcie autora i koniecznie zapoznajcie się z jego blogiem, aby wiedzieć, czy podobny styl będzie wam odpowiadał przez kolejne 270 stron:

BLOGA JAMESA ALTUCHERA 

Do mnie książka nie trafiła i traktowałem jej lekturę jako przedziwną podróż po głowie autora, ale absolutnie nie jest to zła pozycja. Ona po prostu nie jest dla wszystkich.

potega nie 800 px 9939 - ROZWÓJ OSOBISTY - KSIĄŻKI, KTÓRE WARTO PRZECZYTAĆ

Potęga NIE, James Altucher, Claudia Azula Altucher – tutaj dla odmiany motyw przewodni jest dużo bardziej wyraźny. Autorzy wskazują komu i w jakich okolicznościach warto odmawiać. W świecie, w którym każdego dnia jesteśmy narażeni na tysiące bodźców, powinniśmy potrafić powiedzieć wyraźne „nie”. Są tutaj cenne rady jak uprzejmie czegoś odmówić. A po co? Wystarczy przeanalizować choćby sytuacje, które spotykają nas każdego dnia w internecie, gdy na samym tylko własnym fanpage’u każdy chce, abyś dał lajka, przeczytał artykuł, udostępnił znajomym, skrzynkę mailową zapychają oferty zachęcające do współpracy, dzwonią do nas z banków i firm telekomunikacyjnych … Oprócz czegoś tak oczywistego jak szanowania własnego czasu, autorzy uczą jeszcze mówienia „nie” dla toksycznego środowiska, czy też szumu informacyjnego. Dają także wskazówki, jak odróżniać sytuacje wymagające absolutnej odmowy od tych, kiedy można się zgodzić. Cenna lektura i dająca do myślenia. Mojego życia nie wywróciła do góry nogami, ale wynika to z faktu, że potęgi słowa „nie” byłem świadomy już wcześniej. Dla tych, którzy ciągle nie są, jest to lektura obowiązkowa.

jednominutowy 5829 - ROZWÓJ OSOBISTY - KSIĄŻKI, KTÓRE WARTO PRZECZYTAĆ

Jednominutowy menadżer, dr Ken Blanchard, dr Spencer Johnson – książka, która pisana jest w sposób za którym nie przepadam, a mianowicie w formie opowieści. Sądzę, że myśli w niej zawarte można byłoby bez większych problemów zmieścić w formie dłuższego artykułu w serwisie np. Enterprenuer, ale z przyczyn ekonomicznych zdecydowano się na książkę. Bez najmniejszego problemu można lekturę skończyć w godzinę, ale absolutnie nie chcę traktować tego jako wady. Wskazówki tam zawarte są warte bowiem swojej ceny (sugerowana detaliczna wynosi 25 zł bez grosza) i traktowanie jej w kategoriach ilość stron do ceny byłoby krzywdzące. O czym zatem traktuje? O mądrym zarządzaniu ludźmi – w dużym skrócie. Zachęca, by wracać do raz ustanowionych celów (rzeczywiście momentami zapominamy, dlaczego coś robimy), uczy oddzielać popełniane przez człowieka błędy od niego samego jako wartościowej osoby i przypomina, że rola menadżera to nie tylko pilnowanie, by błędów nie popełniać, ale również chwalenie za nawet drobne sukcesy. Warto przeczytać.