DOBRE POMYSŁY NA WYKORZYSTANIE AFILIACJI

Uwielbiam afiliację i możliwości jakie zapewnia – jedną z przyczyn tego stanu jest jej niezwykła elastyczność. Gotów jestem zaryzykować stwierdzenie, że możliwości, jakie zapewnia, są prawie nieskończone. Ten wpis ma na celu pokazanie ci tylko ułamka tych możliwości i to w dodatku polskich, bo o zachodnich praktykach opowiem przy okazji kolejnego wpisu traktującego o afiliacji.

Zaczniemy od powołania się na mojego blogowego mentora, czyli Michała Szafrańskiego. W tym celu posłużę się jego prezentacją z Blog Conference z 2016. Co prawda temat nie dotyczył bezpośrednio afiliacji, ale jest z nim na swój sposób powiązany. Otóż poprosił on znanych blogerów o zdradzenie, jak procentowo wyglądają ich żródła dochodów i ukazał je na slajdach. Blogerzy ze stron Stayfly, Maffashion, Oczekujac i Andrzejtucholski zarabiali w tamtym okresie prawie wyłącznie na współpracach z markami.

 

 

Druga grupa przedstawia się już nieco inaczej i widać zdecydowanie większą różnorodność – w myśl zasady, aby nie trzymać wszystkich jaj w jednym koszyku.

 

 

Można więc powiedzieć, że dobrą praktyką jest posiadanie wielu źródeł dochodów, a jednym ze sposobów jest właśnie zarabianie na polecaniu. U Michała, jak sam podkreśla, stanowiło ono lwią część dochodów w tamtym okresie (konkretnie 77%). Równie dobry przykład stanowi Michał Kędziora z bloga Mr. Vintage, którego źródła dochodów możecie zobaczyć poniżej. Najlepiej podsumował to na prezentacji sam jej autor, który dokładnie w 6:53 minucie tego filmu mówi:

 

Ma dochody z afiliacji, całkiem pokaźne, bo to jego audytorium wydaje porządne pieniądze, aby dobrze wyglądać. I w przypadku sprzedaży przy tego rodzaju produktów… no, to są już konkretne pieniądze

 

 

Słowem: dobrą praktyką jest dywersyfikacja swoich źródeł dochodu i PRZYNAJMNIEJ wypróbowanie afiliacji. Przykłady tego, jak to zrobić, znajdziesz poniżej:

 

1] AFILIACJA JAKO AKTOR DRUGOPLANOW

Tamara Gonzalez z Macademian Girl doskonale wykorzystuje fakt, że jako blogerka modowa opiera się głównie na zdjęciach. Przedstawia gotowe pomysły na kreacje i prowadzi do miejsc, gdzie można je kupić. Doskonały przykład wpisu stanowi na przykład ten, z kreacjami plus size. Zauważcie, że wpis jest ponadczasowy i wprost stworzony pod organiczne wyszukiwanie. W efekcie raz wykonana praca w stworzenie wpisu może zwracać się (przy odrobinie szczęścia) latami.

 

 

Innym i dość szczególnym przypadkiem jest wspomniany już Michał Kędziora, znany jako Mr. Vintage. Był przekonany o braku skuteczności afiliacji, ale był na tyle otwarty, aby jednak spróbować. Rezultaty? Zobaczcie sami:

 

 

Nie chcąc być gołosłownym, tuż pod tym postem zamieścił dane z zarobków:

 

 

Jeśli zastanawiacie się, dlaczego wyświetla się zero w tabelce z prowizją (mimo ogromnej liczby transakcji) to odpowiedź jest całkiem prosta – wynika to z faktu, że w Zalando termin na zwrot wynosi do 100 dni. Jeśli przez ten czas klienci nie dokonają zwrotów, to zostanie wypłacona prowizja. Jest to lepsza metoda niż wypłata pieniądzy wydawcom takim jak Mr. Vintage, a potem prośba zwrot. Od tej pory chyba wszystkie jego wpisy, które nie powstały w ramach współpracy, wydają się zawierać afiliację. Słowem: każdy jego materiał może zarabiać.

 

Michał odpisał mi na pytanie czym jest dla niego afiliacja dziś w 2017 roku:

 

„Afilacja jest w tej chwili jednym z wiodących źródeł dochodu z bloga. Początkowo nie bardzo wierzyłem w jej skuteczność, wydawało mi się, że będą to małe kwoty, ale przy branżach które promuję (głównie odzież i obuwie) konsumenci dokonują częstych zakupów, zatem przy dużej skali robi się z tego niezła suma w skali miesiąca.”

 

2] WPISY Z LICZBĄ W TLE

Czy zauważyliście, że w sieci jest mnóstwo wpisów z pokroju „10 pomysłów na …”, „10 rad, aby …”, „9 sprawdzonych sposobów na …”? Nie jest to przypadek, bo jest to format cieszący się ogromną popularnością. Wiemy czego oczekiwać, zawiera pewną obietnicę, są przyjemne w lekturze, umożliwiają szybkie zeskanowanie treści (nie oszukujmy się – tak dzisiaj czytamy). Magię liczb stosuje również Michał Kędziora.

 

 

 

Nie bez powodu dodał on słowo „najładniejszych”. Co z tego, że przedstawiałby „jakieś” sneakersy? On przedstawia najładniejsze. Nikt nie chce chodzić w przeciętnych. Dlatego zamiast pisać „10 sposobów na…”, warto rozważyć zmianę na „10 zabójczo skutecznych pomysłów na…”. Jeśli zdecydujecie się do takiego wpisu zajrzeć, to zobaczycie PRZEJRZYSTY opis i nienachalny link prowadzący do sklepu. Nie irytuje i nic nie sugeruje – on tam po prostu jest.

 

 

3] CZASOWE PROMOCJE

Rewelacyjnym pomysłem (ale tylko czasowym, czyli konkretny wpis nie będzie nam raczej przynosił regularnych dochodów) są artykuły wyprzedażowe. Ograniczona ilość towaru i czas powinna zrobić swoje. Również dobre jest pokazywanie całych zestawów co znacząco zwiększa szansę na tzw. crosseling, czyli dosprzedaż. Normalnie nie kupiłbym tego swetra i apaszki odrębnie, ale autor przedstawia koncepcję zestawu, której jest nieodłączną częścią. Dlatego jest spora szansa, że większa część osób zdecyduje się na zakup całości teraz, niż gdyby przedstawić im te produkty niezależnie.

 

 

 

 

4] SERWIS OPARTY W CAŁOŚCI NA AFILIACJI

Mamy też przypadek Joanny z serwisu Asia Prezentuje Prezenty. Jest równie interesujący, bo pierwotnie afiliacja również była jej obca. Aktualnie zaś prowadzi ona cały dochodowy serwis oparty niemalże w całości na niej (bo zdarzają się jej też współprace).

 

 

Został przez nią stworzony z myślą o tym, aby pomóc w znalezieniu ci prezentów na interesującą cię okazję. Za kilka dni dzień matki, a ty wciąż nie masz pomysłu? Boże Narodzenie i nie wiesz, co może ucieszyć siostrzeńców? Tutaj wkracza serwis Asi. Rozwinął się do tego stopnia, że możesz nawet wskazać górną granicę cenową i podać płeć obdarowywanej osoby. Zwróć uwagę, że ten format nie wymaga takiej regularności co prowadzenie bloga, a przy tym KAŻDY materiał zarabia. Szczegóły Joanna zdradza mi bezpośrednio w podcaście, który nagraliśmy (link do całego artykułu znajdziesz tutaj

 

5] PORÓWNYWARKA

Afiliacja może być też doskonałym WSPARCIEM dochodów z bloga. W chwili, gdy piszę te słowa, to Michał Szafrański największe dochody wydaje się czerpać z książki. To, że zarabia na niej znaczne pieniądze nie oznacza, że nie może mieć jednocześnie innych źródeł dochodu. Strzałem w dziesiątkę wydaje się być więc pomysł aktualizowanego na bieżąco rankingu lokat.

 

 

 

Zwróć uwagę, że nie kryje się z faktem, że z niektórych poleceń otrzymuje prowizję. Jestem gorącym orędownikiem tego, by zawsze oznaczać zarówno wpisy, które powstały w ramach współpracy, ale też wspominać, że z konkretnego polecenia czerpiemy korzyść finansową. Bloger, który tego nie robi ryzykuje utratą zaufania, a to najcenniejsza waluta, jaką dysponuje.

 

6] SKLEP OPARTY NA AFILIACJI

Zainspirowany zarówno Joanną i Michałem stworzyłem coś o podobnym założeniu – jest to mianowicie sklepik oparty w 100% na afiliacji. Przyczyna jego powstania przyszła do mnie zupełnie naturalnie. Czytam mnóstwo książek biznesowych i tych o szeroko pojętym rozwoju osobistym – przeciętnie około 5 pozycji w miesiącu. Nie wszystkie okazują się być warte mojego czasu, a tym bardziej pieniędzy. Dlatego do sklepiku trafiają WYŁĄCZNIE godne polecenia pozycje. Wchodząc do mojego sklepu masz więc pewność, że nie znajdziesz tam słabych pozycji. Oferuję więc nie tylko najlepsze produkty, ale też oszczędność twojego czasu i pieniędzy.

 

 

7] PO CO CI BLOG, SKORO MOŻESZ MIEĆ FANPAGE?

Szymonowi Radkowskiemu, który żyje WYŁĄCZNIE z polecania na swoich licznych fanpejdżach poświęciłem cały artykuł. Szymon odkupił fanpage z niewielką ilością fanów i był przekonany, że będzie na nim zarabiał głównie poprzez reklamy w systemie Google Adsense. Jak bardzo się pomylił!

 

„O afiliacji dowiedziałem się po 4 miesiącach od stworzenia strony. Na początku nie zarabiałem na niej dużo – moje zarobki z afiliacji nie przekraczały 200-300 zł miesięcznie. Po kilku miesiącach, gdy nawiązałem bliższą współpracę z kilkoma reklamodawcami i zauważyłem, że w takim działaniu tkwi potencjał – moje zyski afiliacyjne zaczęły rosnąć. Dziś większość działań na e-sylwetce staram się oddelegować innym, a sam skupiam się na tworzeniu swoich produktów. I tak już niedługo oprócz bycia wydawcą w sieci afiliacyjnej – stanę się także reklamodawcą”.

 

Cały artykuł znajdziesz TUTAJ.

 

8] TYLKO TERAZ, TYLKO TUTAJ!

Wyobraź sobie, że trafiasz na wpis zatytułowany „Niesamowite promocje – tylko przez najbliższe 3 dni!” – oczywiście, że zajrzysz z samej ciekawości. Promocje już tak po prostu mają, że interesujemy się nimi z czystej ciekawości. A nuż coś wpadnie nam w oko? Doskonałym przykładem będzie choćby wpis Agnieszki Skupieńskiej.

 

 

I jeszcze ci później za to dziękują! ????

 

 

Mogą to być również promocje dzienne:

 

 

 

9] SPRAWDZONE OSOBIŚCIE

Kieruje nami pewien paradoks – z jednej strony uwielbiamy zakupy i przyjemność jaką dają, a z drugiej strony wprost nie znosimy, gdy jesteśmy do nich w jakiś sposób namawiani. Cenimy czas potrzebny na podjęcie decyzji i możliwość zapoznania się z bezstronnymi opiniami. Dlatego jestem przekonany, że tego rodzaju wpis jest dobrym stanem pośrednim pomiędzy artykułem sponsorowanym, a zwykłym podzieleniem się opinią. Spójrzcie zresztą tylko na liczbę komentarzy – widać, że artykuł wzbudził żywe zainteresowanie.

 

 

+Tego rodzaju materiał budzi zaufanie; zwłaszcza jeśli jest poparty liczbami i pokazuje realną korzyść.

+ Nie sprawia wrażenia próby sprzedaży nam czegokolwiek; człowiek po prostu opisuje swoje wrażenia. Zrobisz z tym to, co uważasz za słuszne.

+ Widzimy, jak coś działa w praktyce; można powiedzieć, że nie musimy kupować w ciemno

 

 

10] Z JAKICH NARZĘDZI KORZYSTAM?

Znów posłużę się swoim własnym przykładem. Jest on dość powszechnie spotykany, ale podobnie jak w przypadku poprzedniego punktu, jest nienachalny. Mowa o zakładce NARZĘDZIA NA BLOGU.

 

 

Polecam te, z których korzystałem lub korzystam na co dzień. Chwalę je sobie, więc nie mam powodu, aby nie podzielić się informacją na ich temat z innymi. Fakt, że otrzymuję prowizję za skuteczne polecenie jest więc sytuacją win = win.

 

11] ZARABIANIE NA DZIELENIU SIĘ… ZAROBKAMI

Zabawne, jak świetnie mogą sprawdzać się raporty dochodów, które publikuje na przykład co jakiś czas Agnieszka Skupieńska:

 

 

Podejrzewam, że widząc czyjeś zarobki, wpadamy na pomysł, że zrobimy to samo u nas. Nie tylko, więc przyciąga do siebie duży ruch (bo takie dane zawsze cieszą się niesłabnącą popularnością), ale też autor otrzymuje wynagrodzenie za każdą osobę, która zdecyduje się z programu skorzystać. Czasem jest to wynagrodzenie jednorazowe, np. jeśli do webePartners przyprowadzicie nowego wydawcę, otrzymacie 12 złotych brutto. Innym razem jest to część prowizji od wynagrodzenia wydawcy.

 

Liczę, że powyższe praktyki będą dla ciebie cennym źródłem inspiracji i znajdziesz w nich pomysły dla siebie. Jeśli masz jeszcze jakieś przykłady, albo przemyślenia – pisz o nich śmiało wraz z linkiem!

 

SZUKASZ WIĘCEJ MATERIAŁÓW O AFILIACJI? KLIKNIJ WIĘC W TEN OBRAZEK:

 

Wpis powstał we współpracy z webePartners, która jest jedną z wiodących sieci afiliacyjnych w Polsce (i na pewno ma najsympatyczniejszą załogę z nich wszystkich ????)

 

 

 

6 komentarzy do wpisu „DOBRE POMYSŁY NA WYKORZYSTANIE AFILIACJI

Dodaj komentarz