WYPOWIEDZENIE UMOWY O PRACĘ – CO ROBIĆ?

unemployed_need_workMasz stabilną i w miarę dobrze płatną pracę? Szef zapewnia cię, że jesteś dla niego jak rodzina? To naprawdę świetnie. W życiu je

st przecież tak, że złe rzeczy przydarzają się przecież komuś innemu. Gdy więc przychodzi do sytuacji, że przełożony zaprasza nas do biura i oznajmia, że chcesz czy nie, ale firma rozstaje się z tobą, będziesz w szoku. Takie rzeczy mają miejsce codziennie, ale „to przecież spotyka innych!”, myślisz sobie. Nieprawda. Zanim przejdziesz dalej, pragnę zaszczepić w tobie strach, który zmobilizuje cię do stworzenia sobie planu B na wypadek najgorszego i wyrwania się z okowów rutyny. Sam dwukrotnie traciłem pracę w sposób niekontrolowany i od tamtej pory uznałem, że nigdy więcej nie chcę być na tę okoliczność nieprzygotowany. Właściciel firmy może i jako ostatni sięga po swoją pensję, ale pracownik będzie pierwszą osobą do zwolnienia. Poniżej tylko dwa z wielu innych ŚWIEŻYCH przykładów na które przypadkiem natrafiałem w momencie tworzenia wpisu:

Q&A, czyli pytania i odpowiedzi:

Czy w tym momencie jesteś gotów / gotowa do ewentualnej utraty pracy?: Przeprowadź symulację następstw tego, co miałoby miejsce, gdyby jutro okazało się, że zostajesz bez pracy. Wizja tego, jak dotychczasowe życie niszczy się jak domek z kart, skutecznie powinna zachęcić cię do potraktowania sprawy poważnie. Banki zaczynają wydzwaniać w sprawie zaległych rat, w końcu kredyty zostają wypowiedziane, wkracza komornik, doszczętnie niszczy się twoja mozolnie budowana historia kredytowa, wpadasz w depresję, być może nawet tracisz mieszkanie, które jeszcze przez iks lat będzie obciążone hipoteką. Rozmawiałem z niezliczoną ilością dłużników i zaryzykuję stwierdzenie, że stawali się nimi właśnie wtedy, gdy tracili pracę / jedyny żywiciel rodziny umierał i pozostawiał po sobie kredyty do spłacenia.

Mam dużo kredytów bankowych i chcę zmniejszyć w nich raty: Sprawdź w nich realny koszt ubezpieczeń. Tajemnicą poliszynela jest fakt, że branża bankowa potrzebuje ich do omijania ustawy o maksymalnym RSO, więc często widywałem przypadki, gdy kredyt składał się z 30% z ubezpieczeń, których wyłącznym cesjonariuszem jest bank. Mówię z pełnym przekonaniem, że są one celowo zbyt drogie w stosunku do tego, co oferują i nie ma większych problemów, aby zastąpić je inną, znacznie tańszą polisą (co najwyżej w banku powiedzą, że się nie da – a to jest nieprawdą!). Napisz do mnie i zobaczymy, czy będę w stanie ci pomóc: biuroprojektowinnowacyjnych@gmail.com. Załączam na dowód tego, że wiem o czym, mówię stosowne referencje.

Ile masz oszczędności?: Jeśli nie masz – zacznij gromadzić. Po prostu. Masz od tego Michała Szafrańskiego z bloga jakoszczedzacpieniadze.pl, aby korzystać z jego rad.

Czy dbasz o posiadanie dodatkowych źródeł dochodu?: Jeśli nie, to przynajmniej spróbuj. Masz do zyskania stworzenie poduszki finansowej, amortyzującej nagłą utratę dochodów, a w najgorszym wypadku stracisz ewentualnie tylko czas (ale za to zyskasz doświadczenie). Krzysztof z Metafinansów, którego również dotknęło nagłe zwolnienie, posiadał dla przykładu dodatkowe przychody z bloga.

Czy twój pracodawca kupuje twój czas, czy twoje umiejętności?: Jeśli to pierwsze to prawdopodobnie nie jesteś atrakcyjny/a z punktu widzenia rynku pracy i bez konkretnych umiejętności będziesz mieć problem ze znalezieniem nowej posady, bo osób sprzedających swój czas nie brakuje. Zrób coś z tym.

Czy rzucić pracę i rozpocząć własną działalność gospodarczą? To złożona kwestia, której nie da się zawrzeć w jednym zdaniu. Rzuć okiem na ten link, aby przekonać się, że wśród osób, które zaryzykowały, jest sporo przegranych i sam bardzo wielu osobom pomagałem (i wciąż to robię) wychodzić z długów po nietrafionej działalności. Specjalnie stworzyłem wpis o tym jak sensownie zakładać firmę.

Czy regularnie nawiązujesz nowe kontakty zawodowe?: Proszę nie zarzucać głupiego mitu pracy na znajomościach. Kontakty są po to, aby ktoś mógł cię polecać, a nie gwarantować ci stanowisko. Sprawdź spotkania networkingowe w twoim mieście. Mi networking pomógł dwukrotnie w znalezieniu pracy i zapewnił jeszcze więcej propozycji. Poniżej o networkingu opowiada Grzegorz Turniak, który jest najbardziej znanym przedstawicielem tegoż w Polsce.

GDY MLEKO SIĘ ROZLAŁO:

Jak się zachować świeżo po zwolnieniu?: Nigdy, przenigdy nie pozwól, aby w akcie bezradności obsmarować pracodawcę (czy to na swoich kanałach społecznościowych, czy też anonimowo). Palenie mostów NIGDY nie przyniesie ci niczego dobrego, a co najwyżej zostaniesz uznany za niezbyt dojrzałą emocjonalnie osobę. Kup lody, włącz ulubiony serial i daj sobie czas na ochłonięcie. Jeśli niczego nie popsujesz i z pracodawcą pozostaniesz w dobrych stosunkach, poproś o wystawienie opinii. Dla rekrutera będzie to sygnał, że poprzednie odejście z pracy nie przebiegło w aferze skandalu, albo z powodu faktu, że się nie sprawdziłeś/aś.

Mam kredyt do spłaty i wiem, że będę mieć kłopot ze spłatą. Co robić?: Koniecznie sprawdź, czy masz ubezpieczenie od utraty pracy w umowie kredytowej. Może się okazać, że spłatę rat weźmie na siebie ubezpieczyciel. Nie traktuj tego jednak jako głównego planu na wypadek nieszczęścia, bo ubezpieczyciel na pewno będzie rzucał kłody pod nogi, aby twojego zwolnienia nie uznać za pasującego do warunków jego otrzymania. Skontaktuj się z bankami i poproś o wakacje kredytowe. Może się zgodzą, może nie, ale na pewno z doświadczenia wiem, że bankom zależy bardziej na dogadaniu się niż bezmyślnej windykacji [cierpi marka, w raportach słabo wygląda niska spłacalność, windykacja komornicza często idzie jak krew z nosa, albo jest bezskuteczna itd.].

Moje CV się zestarzało. Od czego zacząć poprawę?: sprawdź mój wpis o CV.

Skąd teraz wezmę ubezpieczenie, aby móc udawać się do np. lekarza?: Zarejestruj się w urzędzie pracy w mieście, w którym masz meldunek. Jeśli przepracowałeś /aś minimum rok na etacie, to spytaj o tzw. „kuroniówkę”. Może otrzymasz drobny zasiłek.

Potrzebuję znaleźć coś choćby tymczasowego. Gdzie szukać?: Agencja pracy tymczasowej. Jest całkiem prawdopodobne, że nie znajdzie się nic nawet zbliżonego do tego co robiłeś/aś do tej pory, ale jest to możliwość do rozważenia. Najbardziej znaną w Polsce jest zdecydowanie Work Service. Dorabiałem tam jako student na przeróżnych umowach zlecenie, ale mieli w swoich ofertach również prace na dłuższy okres czasu.

Jestem w dość młodym wieku i obawiam się, że będę mieć problem ze znalezieniem nowej pracy: Mówiłem o tym szerzej we wpisie „Quo vadis młody człowieku„.

Co robię źle, skoro wysyłam mnóstwo CV i nikt nie odpowiada?: HR’owcy są ludźmi i dostrzegają, gdy wysłane CV zupełnie nie pasuje do profilu. Sprawdź koniecznie podcast z Agnieszką, która na codzień takich aplikacji czyta mnóstwo.

Czy mogę wziąć kredyt, gdy mam jeszcze umowę o pracę?: Owszem, ale pamiętaj, że to niebezpieczna zabawa, która może skończyć się tym, że zostaniesz z długami. Pamiętaj, że bank nie lubi sytuacji, w której ktoś wziął kredyt po utracie pracy, jadąc na niewiedzy banku i jeśli to wyjdzie na jaw, to teoretycznie wedle umowy może ci go wypowiedzieć. Zawsze pierwsze kroki kieruj ku rodzinie, zaciskaniu pasa. Po to są właśnie oszczędności, aby nie zaciągać kredytów.


SŁÓW KILKA NA OD ASI IGNACZAK Z HELLO WORK:


Kwesta odpraw to jest sprawa, która wygląda bardzo różnie. Jedna sprawa to zapisy Kodeksu Pracy i fakt, że przysługuje ona przy zwolnieniach grupowych. Druga kwestia to indywidualne ustalenia z przedstawicielami pracowników, czyli najczęściej ze związkami zawodowymi, które mogą wynegocjować dodatkowe pieniądze dla pracowników, czy jeszcze jakieś inne składniki pakietu rozstaniowego. Ale do rzeczy. Otóż kwestię dopraw reguluje ustawa o zwolnieniach grupowychNajprościej ze zwolnieniem grupowym mamy do czynienia, kiedy pracodawca zwalnia minimum 20 osób i  przyczyny tego leżą po stronie pracodawcy. A więc odprawy przysług zwolnionym w tym właśnie trybie – a nie osobom, które zwolniły się same (choć są wyjątki – jak ten dla przykładu), czy dostały zwolnienie dyscyplinarne.

Odprawa jest powiązana ze stażem pracy u danego pracodawcy, ale tak jak wspomniałam mogą odprawy regulować inne wewnętrzne przepisy w firmie a dodatkowo związki mogą te pakiety rozstaniowe negocjować. I oprócz pieniędzy w skład takiego pakietu może wchodzić np. program outplacementowy, czy np. środki, które można przeznaczyć na studia czy szkolenia (co musi być zazwyczaj udokumentowane rachunkiem, czy fakturą). Inna sprawa to jednak to, że firma może zaoferować odprawę również osobie zwolnionej również niekoniecznie w trybie zwolnień grupowych. To po prostu dobra wola pracodawcy. Obecnie coraz częściej firma rozstając się z pracownikiem chce to zrobić z klasą.

Ja jestem jednak bliżej tej sfery powiązanej z tym, co robić po otrzymaniu wypowiedzenia. I o tym również piszesz. Warto wtedy zastanowić się, jak zakomunikować ten fakt rodzinie. Koniecznie powiedzmy bliskim, jakiego rodzaju wsparcia od nich oczekujemy w tej sytuacji. To pomoże ją załagodzić. Wiele osób, zwłaszcza takich, które otrzymują większe odprawy ma pokusę, żeby sobie odpocząć, zrobić wakacje. Odradzam to. Warto możliwie jak najszybciej zabrać się za szukanie pracy lub inne działania związane z dalszą droga zawodową, czyli np. pomysłem na biznes. Jeśli o szukanie pracy chodzi, to w Polsce średnio trwa to 12 miesięcy i warto być przygotowanym również na taki scenariusz. Zakładając firmę, również nie możemy spodziewać się szybkich zysków. Działanie działa tez trochę terapeutycznie – warto skupić się na tym, a nie na szukaniu winnych i roztrząsaniu kwestii zwolnienia. Szukanie pracy/zakładanie działalności powinniśmy potraktować jak pracę i w ten sam sposób działać i rozliczać się (samemu przed sobą) z wykonanych każdego dnia zadań.

Oto artykuły, które mogę polecić jako uzupełnienie tematu:

– o programie dobrowolnych odejść: artykuł pierwszy, artykuł drugi

– o outplacemencie: KLIK

WARTOŚĆ DODANA:

Dodaj komentarz